×
+48 697 87 87 87 24 godziny na dobę
biuro@fadoauto.pl Wynajem krótko i długo terminowy
ul. Południowa 5 (I PIĘTRO)
71-001 Szczecin
0

Blog

Dowiedz się co nowego
w Fado Auto Szczecin

Jak przygotować się do podróży samochodem?

03.02.2017 r.

Jak pokazują statystyki samochód jest niezmiennie jednym z najchętniej wybieranych środków transportu wśród Polaków – zarówno na co dzień, jak i w przypadku dłuższych wyjazdów. Jednak, żeby móc wygodnie przemierzać kolejne kilometry warto podejść do tego zadania jak do poważnego przedsięwzięcia i dokładnie zaplanować całą drogę. Sprawdzamy jak przygotować się do podróży samochodem.

1. Przygotowanie samochodu

Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać to przygotowanie samochodu, którym wybieramy się w podróż. Podstawą jest sprawdzenie stanu technicznego auta, tak aby mieć pewność, że samochód nie zawiedzie nas na trasie, w najmniej spodziewanym momencie. Nagła awaria elektroniki, któregokolwiek z układów samochodu czy nawet pęknięcie opony na pewno opóźni całą podróż, będzie nas kosztowało sporo nerwów, ale może też przyczynić się do wypadku.

Czasami planując wyjazd na urlop czy w długą trasę warto skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu z wypożyczalni. W ten sposób można wybrać optymalny model pojazdu, który będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Jeżeli planujemy wyjazd w większym gronie, zamiast gnieździć się w niewielkim i mało pakownym kompakcie, jakim jeździmy na co dzień, warto pomyśleć o wynajęciu pojemnego osobowego vana. Kiedy jeszcze warto przejrzeć ofertę wypożyczalni samochodów? Na przykład, jeśli nasze auto prywatne nie jest w idealnym stanie technicznym i nie nadaje się na długie trasy.

2. Przygotowanie kierowcy

Podróżowanie samochodem to bez wątpienia ogromna wygoda dla pasażerów, ale niestety duże obciążenie dla kierującego pojazdem. Jeśli wybieramy się w naprawdę długą trasę dobrym pomysłem jest wspólna podróż z co najmniej dwoma kierowcami, którzy mogą się wymieniać. Dzięki temu szybciej dojedziemy do celu, ale nie będziemy ryzykować, że zmęczony kierowca straci koncentrację czy wręcz zaśnie w trakcie jazdy.

Dzień przed wyjazdem kierowca powinien zadbać o to, aby odpowiednio wcześniej położyć się spać, tak aby być w jak najlepszej formie za kierownicą. Oczywiście spożywanie alkoholu i nocne imprezy tuż przed wyjazdem są absolutnie niedopuszczalne – nawet jeśli czujemy się dobrze może się okazać, że organizm nie poradził sobie jeszcze z resztkami alkoholu we krwi. W najlepszym przypadku może się to skończyć mandatem czy odebraniem prawa jazdy, a w najgorszym możemy spowodować groźny wypadek.

Zanim kierowca przekręci kluczyk w stacyjce i odpali samochód powinien też zadbać o odpowiednie ustawienie fotela i lusterek – jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujemy wynajmowanym samochodem.

3. Planowanie podróży

Kiedy wszystkie sprawy techniczne są już domknięte czas przejść do planowania podróży. Pierwszy krok to opracowanie trasy, na szczęście tutaj pomocne są nawigacje GPS czy specjalne aplikacje w telefonach, które skutecznie prowadzą nas do celu. Jednak na wszelki wypadek warto mieć w samochodzie tradycyjną, papierową mapę drogową – szczególnie jeśli jedziemy w nieznane nam miejsce.

Dla pełnego spokoju kierowca może sprawdzić też poziom spalania paliwa i miejsca na trasie, w których znajdują się stacje benzynowe, gdzie można zrobić przerwę w podróży. Przy okazji takich postojów kierowca i pasażerowie powinni wysiąść z samochodu i rozprostować kości, przygotowując się na kolejne etapy drogi. W samochodzie nie powinno zabraknąć lekkiego prowiantu i napojów.

Dużo uwagi warto też poświęcić na… pakowanie. Za podróżowanie przeładowanym samochodem kierowcy grozi mandat, ale nie tylko. Zbyt duże obciążenie pojazdu może się też przełożyć na pogorszenie sterowności i wydłużoną drogę hamowania. Dodatkowo nadmiar bagaży może ograniczać kierowcy pole widzenia, na przykład kiedy walizki zasłaniają widok zza tylnej szyby, a w razie wypadku mogą wyrządzić krzywdę pasażerom.


Wybierasz się w podróż? Sprawdź naszą ofertę: wypożyczalnia samochodów osobowych