×
+48 697 87 87 87 24 godziny na dobę
biuro@fadoauto.pl Wynajem krótko i długo terminowy
ul. Południowa 5 (I PIĘTRO)
71-001 Szczecin
0

Blog

Dowiedz się co nowego
w Fado Auto Szczecin

Co warto wiedzieć przed wynajęciem samochodu?

30.03.2018 r.

Na pewno zgodzisz się z tym, że stosunkowo rzadko korzystamy z takiego miejsca, jak wypożyczalnia samochodów. Na pewno nie pojawiamy się w tym miejscu tak często, jak na przykład w sklepie spożywczym lub monopolowym. Właśnie dlatego, przed pierwszym lub nawet którymś z kolei wypożyczeniem możemy zacząć odczuwać niepokój. Zwłaszcza kiedy trafimy na negatywne opinie odnośnie tego typu przedsiębiorstw, możemy być naprawdę zestresowani. Warto zatem poznać szczegóły procesu, jakim jest wynajem auta, aby nic nie było w stanie cię zaskoczyć.

Zacznijmy od kwestii ceny za wypożyczenie auta – pamiętaj, że nie każda wypożyczalnia samochodów poda ci cenę brutto. Te wypożyczalnie, które są nastawione na współpracę biznesową mogą podawać wartość netto, do której osoba prywatna musi doliczyć jeszcze 23% podatku VAT. Będzie to wiążące także w przypadku innych cen występujących w ofercie wypożyczalni. Warto dopytać, czy masz do czynienia z cenami brutto oraz czy występują jakieś dodatkowe opłaty lub limity kilometrów.

Warto jest dobrze zapoznać się ze wszystkimi warunkami wynajmu auta – prawda jest taka że każda wypożyczalnia samochodów posiada swój własny regulamin, w którym określa zasady użytkowania pojazdu i nie powinniśmy w tej kwestii generalizować. W regulaminie powinieneś znaleźć informacje odnośnie wyjazdu autem za granice kraju, a także to w jakich przypadkach powinieneś zawiadomić o zdarzeniu policję – czasami wystarczy tylko oświadczenie sprawcy zdarzenia. Zapoznanie się z regulaminem może uchronić cię przed wieloma niepotrzebnymi sytuacjami kryzysowymi.

Dokonaj koniecznie sprawdzenia sprawności samochodu zanim wyruszysz nim w trasę – pamiętaj też że zawsze jesteś zobowiązany zwrócić pojazd w takim stanie, w jakim został on przez ciebie odebrany. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia karoserii, lakieru lub innych elementów auta powinny zwrócić twoją uwagę i zostać odnotowane w protokole wynajmu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nikt nie zarzuci ci spowodowania danych szkód.

Samochody pochodzące z takiego miejsca, jak renomowana wypożyczalnia samochodów zazwyczaj są nowe lub prawie nowe – z tego względu za ich wynajem pobierana jest od kierowców kaucja. Wpłacając ją powinieneś zostać poinformowany o tym, kiedy zostanie ci zwrócona lub co spowoduje, że możesz ją stracić.

Kolizja lub wypadek to zdarzenie losowe, które może przytrafić się każdemu. Z tego względu warto dowiedzieć się jaka polisa jest posiadana przez dane auto. Niektóre opcje znoszą udział własny sprawcy, inne nie – w takiej sytuacji musisz częściowo zwrócić koszty naprawy. Wszelkie wątpliwości powinieneś zgłaszać pracownikom wypożyczalni.