×
+48 697 87 87 87 24 godziny na dobę
biuro@fadoauto.pl Wynajem krótko i długo terminowy
ul. Południowa 5 (I PIĘTRO)
71-001 Szczecin
0

Blog

Dowiedz się co nowego
w Fado Auto Szczecin

5 przykazań kierowcy – jak bezpiecznie jeździć samochodem zimą

29.12.2016 r.

Zima to piękny czas – białe pejzaże, skrzypiący pod nogami śnieg i pełne klimatu szybko nadchodzące zachody słońca. Niestety urokami zimy w pełnej krasie nie mogą się cieszyć kierowcy, dla których jest to zdecydowanie najbardziej kłopotliwa pora roku. Śliska nawierzchnia, ograniczona widoczność i utrudnienia na drodze to tylko kilka przykładów z długiej listy problemów, jakim muszą stawić czoła kierowcy. Oto 5 wskazówek jak bezpiecznie jeździć samochodem zimą.

Wypożyczalnia samochodów w Szczecinie radzi: jak bezpiecznie jeździć zimą

1. Zwolnij i unikaj gwałtownych manewrów
O tym, że pośpiech za kierownicą jest złym doradcą niezależnie od pory roku, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale szczególnie jesienią i zimą warto wziąć sobie tę zasadę do serca, zdjąć nogę z gazu i nie szarżować jak na torze wyścigowym.
Cienka warstwa lodu, mokry śnieg albo błoto pośniegowe zdecydowanie wydłużają drogę hamowania, więc często reakcja kierowcy jest po prostu opóźniona. Kierowcy powinni też pamiętać o zmianie nawyków, które towarzyszą im przy ruszaniu – zbyt mocne dodawanie gazu może się skończyć buksowaniem kół, a nawet wpadnięciem w poślizg.

2. Przewiduj zachowania innych kierowców
Najlepsza recepta na bezpieczną jazdę zimą to umiejętność przewidywania tego, co może się za chwilę zdarzyć na drodze. Kierowcy powinni maksymalnie skupić się na tym, co dzieje się wokół nich i przygotować się na to, że ktoś może mieć problem z płynnym pokonaniem oblodzonej drogi na wzniesieniu, ostrego zakrętu albo wyhamowaniem na warstwie śniegu. Przewidywanie takich zdarzeń i odrobina cierpliwości pomogą nam bezpiecznie dotrzeć do celu.

3. Zadbaj o stan techniczny auta
Trudno mówić o bezpiecznej jeździe zimą, jeśli poruszamy się niesprawnym samochodem. Na długo przed pierwszymi opadami śniegu i spadkiem temperatur kierowca powinien zadbać o stan techniczny swojego auta. Przegląd układu hamulcowego, zmiana opon na zimowe, uzupełnienie płynów eksploatacyjnych i wyposażenie się w przydatne zimą akcesoria (takie jak skrobaczka czy odmrażacz do szyb) to absolutne minimum, na jakie trzeba znaleźć czas.
Jeśli kierowca nie ma pewności czy jego auto zapewni mu bezpieczne warunki jazdy, warto pomyśleć o wynajęciu pojazdu z wypożyczalni – tu zyskuje gwarancję tego, że samochód jest regularnie serwisowany i gotowy do drogi o każdej porze roku.

4. Zachowaj szczególną ostrożność
Zasada ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego powinna przyświecać kierowcom cały czas, ale właśnie zimą ma to wyjątkowo duże znaczenie. Niezależnie czy chodzi o pieszego, który niespodziewanie wtargnie na jezdnię czy inny samochód, który wyjedzie z drogi podporządkowanej, szczególna ostrożność zdecydowanie zmniejsza ryzyko, że takie sytuacje skończą się potrąceniem albo stłuczką.

5. Nie przeceniaj swoich możliwości
Większość kierowców zapytana o to, jak jeździ odpowiada, że co najmniej dobrze, a groźne sytuacje na drodze powodują inni uczestnicy ruchu. Przeciętny polski kierowca ma o sobie niestety zbyt wysokie mniemanie w porównaniu do rzeczywistych umiejętności prowadzenia auta. Zima to dobry czas, żeby pokusić się o odrobinę samokrytyki i realnie ocenić swoje możliwości za kierownicą. Co prawda Polak mądry po szkodzie, ale czy naprawdę chcemy się o tym przekonać po nieudanej próbie wyjścia z poślizgu?